СТРУЧНИ СКУП

Други међународни симпозијум: Процена вида и визуелно функционисање

ОШ „Драган Ковачевић“,  Дан школе је обележила стручном скупом Други међународни симпозијум:“ Процена вида и визуелно функционисање“

Симпозијум је одржан у Свечаној сали општине Стари град,  14.06.2023.године.

Стручни скуп је акредитован од стране Завода за унапређивање образовања и васпитања број: 676-1/2023 од 01.06.2023.године и бесплатан је био за све учеснике.

Симпозијум је организован под покровитељством ”Perkins School for the blind International ”, и окупи је излагаче из земље и иностранства који су представили своје радове на тему: Процена вида и визуелно функционисање.

Заједно су о теми разговарали лекари, универзитетски професори, дефектолози и родитељи.

Организатор симпозијума је ОШ „Драган Ковачевић“ са  партнерима: Заводом за унапређивање образовања и васпитање и Факултетом за специјалну едукацију и рехабилитацију Универзитета.

Модератори Урош Шотаревић и Валентина Мартаћ

Стручни скуп су поздравили и свечано отворили:

• Силвана Павловић, директорка ОШ „Драган Ковачевић” и председница Заједнице школа за образовање ученика са сметњама у развоју и инвалидитетом Републике Србије
  • Проф. др Бранка Јаблан, продекан за науку,Универзитет у Београду – Факултет за   специјалну едукацију и рехабилитацију
  • Недељко Јовановић, члан већа Градске општине Стари град
  • Дарија Удовичић Махмуљин, директорка, Europe and Eurasia Region, Perkins International Perkins School for the Blind
  • Др Бранислав Ранђеловић, директор, Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања Републике Србије
  • Доц.др Снежана Вуковић, шефица одсека за људска  и мањинска права у образовању  Министрства просвете Републике Србије
  • Предавачи су најважнији стучњаци из области процене вида, визуелног функционисања, ране интервенције, скрининга и третмана. Сви предавачи су били на висини задатка и на тему одговарали из различитих сектора.

ПРЕДАВАЧИ:

• Татјана Петровић Сладетић, равнатељица Дневног центра за рехабилитацију Мали Дом – Загреб, „Тимски приступ у процени деце са  oштећењем  вида“
  • Др  сци. мед.Зорка Гргић, лекар специјалиста офталмологије, Специјална болница за офталмологију « Проф. др Џимић», Нови Сад, „Утицај превременог рођења на развој видних функција“
  • Прим. др Данијела Вукићевић, одељенски лекар, Клиника за рехабилитацију «Др Мирослав Зотовић», Београд, „Кортикално оштећење вида код превремено рођене деце“
  • Проф. др Весна Вучинић, редовни професор, Универзитет у Београду- Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију, Београд,  „Методе процене визуелног функционисања код деце са церебралним оштећењем вида“
  • Валентина Мартаћ, мастер дефектолог, докторанд, асистент у настави, Универзитет у Београду- Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију, „Процена функционалног вида као основ за рехабилитацију вида код деце са вишеструким сметњама – студија случаја“
  • Јелена Жагар, дипломирани дефектолог – тифлолог, Центар «Ирис», Љубљана- Center za izobražavanje, rehabilitacijo, inkluzijo in svetivanje za slepe in sslabovidne Ljubljana- Center IRIS, „Процена визуелног функционисања, додатна тифлопедагошка стручна помоћ и проширен наставни план и програм“
  • Саша Божичковић,  дефектолог у разредној настави, ЈУ Центар за дјецу и омладину «Будућност», Дервента, „Центар „Будућност“ – ресурсни центар подршке у систему васпитања и образовања у Републици Српској“
  • Виктор Крижик, директор, Центар за едукацију „Дечји осмех“, Нови Сад, „Деца са церебралном парализом и оштећењем вида-процена третман“
  • Ана Јоксимовић,дипл. дефектолог – тифлолог; Љиљана Митровић-Аранђеловић, реедукатор психомоторике; Дубравка Гајевић, сензорни и визуелни терапеут, Школа за ученике оштећеног вида „Вељко Рамадановић“, Београд,  „Процена функционалног вида – приказ досадашње праксе“
  • Марина Ђорђевић, Сека Алорић Џамбазовски, Урош Шотаревић, дипл. дефектолози, ОШ „Драган Ковачевић“,, „ Зашто процена функционалног вида – приказ случаја”
  • Јована Кривокућа, дефектолог -васпитач, Центар за заштиту одојчади, деце и омладине, Београд, „ Значај процене вида и визуелног функционисања деце кроз примере из праксе из  система социјалне заштите”